DW-04-10-L-S-375
Part number:
DW-04-10-L-S-375
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H GOLD
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Color
    Black
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Pitch
    0.100" (2.54mm)
  • Termination
    Solder
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    10.0µin (0.25µm)
  • Number of Rows
    1
  • Number of Positions
    4
  • Length - Overall Pin
    0.830" (21.082mm)
  • Length - Post (Mating)
    0.346" (8.788mm)
  • Length - Stack Height
    0.375" (9.525mm)
  • Length - Tail
    0.110" (2.794mm)