FGB.00.303.CLAD22
Part number:
FGB.00.303.CLAD22
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Features
    Backshell
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Color
    Silver
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Positions
    3
  • Orientation
    B
  • Shell Size - Insert
    303
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 250°C
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Termination
    Solder Cup
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Cable Opening
    0.055" ~ 0.087" (1.40mm ~ 2.20mm)