FX8-100P-SV1(92)
Part number:
FX8-100P-SV1(92)
CLASSIFICATION:
describe:
CONN HDR 100POS SMD GOLD
package:
Tape & Reel (TR)
price
1000
specifications
  • Features
    Board Guide
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Contact Finish
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Positions
    100
  • Pitch
    0.024" (0.60mm)
  • Height Above Board
    0.152" (3.85mm)
  • Mated Stacking Heights
    4mm