FXTC-HE73PR-160 MHZ
Part number:
FXTC-HE73PR-160 MHZ
describe:
XTAL OSC TCXO 160.0000MHZ HCMOS
package:
ROHS status:
None
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Package / Case
    6-SMD, No Lead
  • Size / Dimension
    0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Output
    HCMOS
  • Function
    Enable/Disable
  • Type
    TCXO
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Frequency Stability
    ±2.5ppm
  • Voltage - Supply
    3.3V
  • Current - Supply (Max)
    63mA
  • Height - Seated (Max)
    0.094" (2.40mm)
  • Frequency
    160 MHz