LLG2D222MELC40
Part number:
LLG2D222MELC40
describe:
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.378" Dia (35.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    2200 µF
  • Voltage - Rated
    200 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.18 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.27 A @ 50 kHz