LLG2E102MELA50
Part number:
LLG2E102MELA50
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension
    0.984" Dia (25.00mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    2.047" (52.00mm)
  • Capacitance
    1000 µF
  • Voltage - Rated
    250 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.32 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.98 A @ 50 kHz