LNR1H333MSE
Part number:
LNR1H333MSE
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 33000UF 20% 50V SCREW
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Size / Dimension
    2.008" Dia (51.00mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.500" (12.70mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    2.874" (73.00mm)
  • Capacitance
    33000 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.05 A @ 10 kHz