LNR2D103MSE
Part number:
LNR2D103MSE
describe:
CAP ALUM 10000UF 20% 200V SCREW
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    2.500" Dia (63.50mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.500" (12.70mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    4.843" (123.00mm)
  • Capacitance
    10000 µF
  • Voltage - Rated
    200 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9.8 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    11.76 A @ 10 kHz