LNR2E103MSE
Part number:
LNR2E103MSE
describe:
CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    3.000" Dia (76.20mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.500" (12.70mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    4.843" (123.00mm)
  • Capacitance
    10000 µF
  • Voltage - Rated
    250 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11.8 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    14.16 A @ 10 kHz