M20-9961045
Part number:
M20-9961045
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Connector Type
    Header, Cuttable
  • Current Rating (Amps)
    3A per Contact
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Number of Positions
    10
  • Number of Rows
    1
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Contact Type
    Male Pin
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Termination
    Solder
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Contact Material
    Brass
  • Insulation Color
    Black
  • Pitch - Mating
    0.100" (2.54mm)
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Shape
    Square
  • Contact Length - Post
    0.118" (3.00mm)
  • Insulation Height
    0.100" (2.54mm)
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Insulation Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Contact Length - Mating
    0.240" (6.10mm)