M80-5300842
Part number:
M80-5300842
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CONN HEADER R/A 8POS 2MM
package:
Tube
price
1
specifications
  • Features
    Keying Slot, Mating Flange
  • Connector Type
    Header
  • Voltage Rating
    800V
  • Current Rating (Amps)
    2.2A
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Number of Positions
    8
  • Number of Rows
    2
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Contact Type
    Male Pin
  • Fastening Type
    Threaded
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Termination
    Solder
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Insulation Color
    Black
  • Pitch - Mating
    0.079" (2.00mm)
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Finish Thickness - Mating
    29.5µin (0.75µm)
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Finish Thickness - Post
    118.1µin (3.00µm)
  • Contact Shape
    Circular
  • Contact Length - Post
    0.118" (3.00mm)
  • Insulation Height
    0.218" (5.55mm)
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Insulation Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
  • Row Spacing - Mating
    0.079" (2.00mm)