M80-8672005
Part number:
M80-8672005
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CONN HEADER VERT 20POS 2MM
package:
Tube
ROHS status:
None
price
1
specifications
  • Connector Type
    Header
  • Voltage Rating
    800V
  • Current Rating (Amps)
    2.2A per Contact
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Positions
    20
  • Number of Rows
    2
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Contact Type
    Male Pin
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Termination
    Solder
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mated Stacking Heights
    7.23mm, 7.85mm, 10.2mm, 13.51mm
  • Insulation Color
    Black
  • Pitch - Mating
    0.079" (2.00mm)
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Finish Thickness - Mating
    29.5µin (0.75µm)
  • Contact Shape
    Circular
  • Contact Length - Post
    0.118" (3.00mm)
  • Insulation Height
    0.219" (5.56mm)
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Insulation Material
    Polyester, Glass Filled
  • Row Spacing - Mating
    0.079" (2.00mm)