MAL216099505E3
Part number:
MAL216099505E3
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C
  • Applications
    Automotive
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 150°C
  • Surface Mount Land Size
    0.654" L x 0.654" W (16.60mm x 16.60mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    2200 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Impedance
    35 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.1 A @ 100 kHz