MF-LR900/20-0
Part number:
MF-LR900/20-0
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
PTC RESET FUSE 20V 9A STRAP
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Package / Case
    Strap
  • Size / Dimension
    1.831" L x 0.323" W (46.50mm x 8.20mm)
  • Mounting Type
    User Defined
  • Type
    Polymeric
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    9 A
  • Current - Trip (It)
    16.7 A
  • Voltage - Max
    20V
  • Thickness (Max)
    0.051" (1.30mm)
  • Current - Max
    100 A
  • Time to Trip
    5 s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    6 mOhms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    14 mOhms