MF-LS100S
Part number:
MF-LS100S
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
PTC RESET FUSE 24V 1A STRAP
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Package / Case
    Strap
  • Size / Dimension
    0.866" L x 0.199" W (22.00mm x 5.05mm)
  • Mounting Type
    User Defined
  • Type
    Polymeric
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UR
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    1 A
  • Current - Trip (It)
    2.5 A
  • Voltage - Max
    24V
  • Thickness (Max)
    0.039" (1.00mm)
  • Current - Max
    100 A
  • Time to Trip
    7 s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    70 mOhms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    260 mOhms