MF-RX012/250-05
Part number:
MF-RX012/250-05
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Size / Dimension
    0.256" L x 0.181" W (6.50mm x 4.60mm)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Type
    Polymeric
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.201" (5.10mm)
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    120 mA
  • Voltage - Max
    60V (250V Int)
  • Height - Seated (Max)
    0.433" (11.00mm)
  • Current - Max
    3 A
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    4 Ohms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    16 Ohms