MF-VS175N-0
Part number:
MF-VS175N-0
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
PTC RESET FUSE 12V 1.75A STRAP
price
1
specifications
  • Package / Case
    Strap
  • Mounting Type
    User Defined
  • Type
    Polymeric
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    1.75 A
  • Current - Trip (It)
    3.5 A
  • Voltage - Max
    12V
  • Current - Max
    100 A
  • Time to Trip
    3 s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    29 mOhms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    102 mOhms