NANOSMD175LR-2
Part number:
NANOSMD175LR-2
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
PTC RESET FUSE 6V 1.75A 1206
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Size / Dimension
    0.127" L x 0.063" W (3.22mm x 1.60mm)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    Polymeric
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    1.75 A
  • Current - Trip (It)
    5 A
  • Voltage - Max
    6V
  • Thickness (Max)
    0.039" (1.00mm)
  • Current - Max
    50 A
  • Time to Trip
    1 s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    8 mOhms