P4KE540A-TP
Part number:
P4KE540A-TP
CLASSIFICATION:
describe:
TVS DIODE 459VWM 740VC DO41
package:
Tape & Reel (TR)
price
5000
specifications
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Type
    Zener
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Applications
    General Purpose
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs)
    540mA
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    459V
  • Supplier Device Package
    DO-41
  • Unidirectional Channels
    1
  • Voltage - Breakdown (Min)
    513V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    740V
  • Power - Peak Pulse
    400W