PAA.M0.5GL.AC52AZ
Part number:
PAA.M0.5GL.AC52AZ
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Features
    Backshell
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Color
    Blue, Gray
  • Current Rating (Amps)
    7A
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Positions
    5
  • Orientation
    A
  • Shell Size - Insert
    M05
  • Operating Temperature
    -50°C ~ 150°C
  • Applications
    Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement
  • Fastening Type
    Push-Pull, Detent Lock
  • Termination
    Solder Cup
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Cable Opening
    0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)