QRC3310001
Part number:
QRC3310001
manufacturer:
describe:
DIODE MODULE GP 3300V 127A
package:
ROHS status:
None
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Package / Case
    Module
  • Mounting Type
    Screw Mount
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr)
    1.2 µs
  • Technology
    Standard
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
    127A
  • Supplier Device Package
    Module
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    3300 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    4.3 V @ 100 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5 mA @ 3300 V