QRSB165001
Part number:
QRSB165001
manufacturer:
describe:
DIODE MODULE GP 11000V 880A
package:
ROHS status:
None
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Package / Case
    Module
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Standard
  • Diode Configuration
    1 Pair Series Connection
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
    880A
  • Supplier Device Package
    Module
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    11000 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.89 V @ 500 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    150 mA @ 11000 V