R413I14700000M
Part number:
R413I14700000M
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP FILM 4700PF 20% 1KVDC RADIAL
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 110°C
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • Lead Spacing
    0.591" (15.00mm)
  • Termination
    PC Pins
  • Ratings
    AEC-Q200, X1, Y2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Voltage Rating - AC
    300V
  • Voltage Rating - DC
    1000V (1kV)
  • Height - Seated (Max)
    0.437" (11.10mm)
  • Capacitance
    4700 pF
  • Size / Dimension
    0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)