R82EC3100Z370J
Part number:
R82EC3100Z370J
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±5%
  • Package / Case
    Radial
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Applications
    Automotive
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Termination
    PC Pins
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Voltage Rating - AC
    63V
  • Voltage Rating - DC
    100V
  • Height - Seated (Max)
    0.260" (6.60mm)
  • Capacitance
    0.1 µF
  • Size / Dimension
    0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)