RBK86025XX
Part number:
RBK86025XX
manufacturer:
describe:
DIODE GP 6KV 3200A POW-R-DISC
price
1
specifications
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr)
    25 µs
  • Technology
    Standard
  • Current - Average Rectified (Io)
    3200A
  • Supplier Device Package
    Pow-R-Disc
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C ~ 150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    6000 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.55 V @ 3000 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    150 mA @ 6000 V