RNS1C181MDN1KX
Part number:
RNS1C181MDN1KX
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V T/H
package:
Tape & Box (TB)
price
1000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Type
    Polymer
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    16mOhm
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.512" (13.00mm)
  • Capacitance
    180 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    470 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.7 A @ 100 kHz