RNS1C331MDN1PH
Part number:
RNS1C331MDN1PH
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V T/H
package:
Tape & Box (TB)
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Type
    Polymer
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.551" (14.00mm)
  • Capacitance
    330 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    550 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.5 A @ 100 kHz