RSA0G391MCN1GS
Part number:
RSA0G391MCN1GS
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM POLY 390UF 20% 4V SMD
package:
Tape & Reel (TR)
price
1000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    Polymer
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Surface Mount Land Size
    0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.236" (6.00mm)
  • Capacitance
    390 µF
  • Voltage - Rated
    4 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    316 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.16 A @ 100 kHz