SD0805S020S0R5
Part number:
SD0805S020S0R5
manufacturer:
describe:
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 0805
package:
Tape & Reel (TR)
price
3000
specifications
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Schottky
  • Current - Average Rectified (Io)
    500mA
  • Supplier Device Package
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C ~ 125°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    20 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    440 mV @ 500 mA
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100 µA @ 20 V