SD2010S040S3R0
Part number:
SD2010S040S3R0
manufacturer:
describe:
DIODE SCHOTTKY 40V 3A 2010
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Average Rectified (Io)
    3A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C ~ 125°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    500 mV @ 3 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200 µA @ 40 V