SD2114S040S8R0
Part number:
SD2114S040S8R0
manufacturer:
describe:
DIODE SCHOTTKY 40V 8A 2114
package:
Tape & Reel (TR)
price
5000
specifications
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Schottky
  • Current - Average Rectified (Io)
    8A
  • Supplier Device Package
    2114/DO-214AA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C ~ 125°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    550 mV @ 8 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500 µA @ 40 V