SD3220S040S3R0
Part number:
SD3220S040S3R0
manufacturer:
describe:
DIODE SCHOTTKY 40V 3A 3220
package:
Tape & Reel (TR)
price
3000
specifications
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Schottky
  • Current - Average Rectified (Io)
    3A
  • Supplier Device Package
    3220/DO-214AB
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C ~ 125°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    500 mV @ 3 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500 µA @ 40 V