SK2150-LTP
Part number:
SK2150-LTP
describe:
DIODE SCHOTTKY 150V 2A DO214AA
package:
Tape & Reel (TR)
price
3000
specifications
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Schottky
  • Capacitance @ Vr, F
    170pF @ 4V, 1MHz
  • Current - Average Rectified (Io)
    2A
  • Supplier Device Package
    DO-214AA (SMB)
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C ~ 125°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    150 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900 mV @ 2 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500 µA @ 150 V