STPS20L60CGY-TR
Part number:
STPS20L60CGY-TR
manufacturer:
describe:
DIODE ARR SCHOTT 60V 10A D2PAK
package:
Tape & Reel (TR)
price
1000
specifications
  • Package / Case
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Schottky
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
    10A
  • Supplier Device Package
    D2PAK
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C ~ 175°C
  • Grade
    Automotive
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    600 mV @ 10 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    350 µA @ 60 V