STPSC10H065G-TR
Part number:
STPSC10H065G-TR
manufacturer:
describe:
DIODE SIL CARBIDE 650V 10A D2PAK
package:
Tape & Reel (TR)
price
1000
specifications
  • Package / Case
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr)
    0 ns
  • Technology
    SiC (Silicon Carbide) Schottky
  • Capacitance @ Vr, F
    480pF @ 0V, 1MHz
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Supplier Device Package
    D2PAK
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C ~ 175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    650 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.75 V @ 10 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100 µA @ 650 V