T350A105K020AT
Part number:
T350A105K020AT
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP TANT 1UF 10% 20V RADIAL
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±10%
  • Features
    General Purpose
  • Package / Case
    Radial
  • Size / Dimension
    0.175" Dia (4.45mm)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Type
    Conformal Coated
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Lead Spacing
    0.100" (2.54mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10Ohm
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height - Seated (Max)
    0.280" (7.10mm)
  • Capacitance
    1 µF
  • Voltage - Rated
    20 V