T350F156K020AT
Part number:
T350F156K020AT
describe:
CAP TANT 15UF 10% 20V RADIAL
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±10%
  • Size / Dimension
    0.236" Dia (6.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Lead Spacing
    0.100" (2.54mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.3Ohm
  • Manufacturer Size Code
    F
  • Height - Seated (Max)
    0.390" (9.90mm)
  • Capacitance
    15 µF
  • Voltage - Rated
    20 V