T355F226M016AT
Part number:
T355F226M016AT
describe:
CAP TANT 22UF 20% 16V RADIAL
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.236" Dia (6.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Lead Spacing
    0.125" (3.18mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Manufacturer Size Code
    F
  • Height - Seated (Max)
    0.441" (11.20mm)
  • Capacitance
    22 µF
  • Voltage - Rated
    16 V