T355G106K035AT
Part number:
T355G106K035AT
describe:
CAP TANT 10UF 10% 35V RADIAL
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±10%
  • Size / Dimension
    0.250" Dia (6.35mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Lead Spacing
    0.125" (3.18mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Manufacturer Size Code
    G
  • Height - Seated (Max)
    0.449" (11.40mm)
  • Capacitance
    10 µF
  • Voltage - Rated
    35 V