T491A106K010AH
Part number:
T491A106K010AH
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP TANT 10UF 10% 10V 1206
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
None
price
2000
specifications
  • Tolerance
    ±10%
  • Features
    General Purpose
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Size / Dimension
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    Molded
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4Ohm
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height - Seated (Max)
    0.071" (1.80mm)
  • Capacitance
    10 µF
  • Voltage - Rated
    10 V