T495E108M006ATE050
Part number:
T495E108M006ATE050
describe:
CAP TANT 1000UF 20% 6.3V 2924
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    2924 (7360 Metric)
  • Size / Dimension
    0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height - Seated (Max)
    0.150" (3.80mm)
  • Capacitance
    1000 µF
  • Voltage - Rated
    6.3 V