TDK4423002DH
Part number:
TDK4423002DH
manufacturer:
describe:
SCR 4.2KV 5388A SMD
price
1
specifications
  • Package / Case
    Ceramic
  • Mounting Type
    Clamp On
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    300 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    52797A, 56000A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    3430 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    4 V
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.77 V
  • Current - Off State (Max)
    300 mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    5388 A
  • Voltage - Off State
    4.2 kV