TW-11-02-G-S-150-115
Part number:
TW-11-02-G-S-150-115
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CONN HDR 11POS 0.079 STACK T/H
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Color
    Black
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Pitch
    0.079" (2.00mm)
  • Termination
    Solder
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    20.0µin (0.51µm)
  • Number of Rows
    1
  • Number of Positions
    11
  • Length - Overall Pin
    0.377" (9.576mm)
  • Length - Post (Mating)
    0.112" (2.845mm)
  • Length - Stack Height
    0.150" (3.810mm)
  • Length - Tail
    0.115" (2.921mm)