UAS2G390MHD6
Part number:
UAS2G390MHD6
describe:
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    39 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    255 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    408 mA @ 10 kHz