UCS2C151MHD1TN
Part number:
UCS2C151MHD1TN
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL
package:
Tape & Box (TB)
price
250
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.846" (21.50mm)
  • Capacitance
    150 µF
  • Voltage - Rated
    160 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    945 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.89 A @ 100 kHz