UCS2C220MPD1TD
Part number:
UCS2C220MPD1TD
describe:
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    8000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.846" (21.50mm)
  • Capacitance
    22 µF
  • Voltage - Rated
    160 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    250 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    500 mA @ 100 kHz