UCS2V101MHD1TN
Part number:
UCS2V101MHD1TN
describe:
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
price
250
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.043" (26.50mm)
  • Capacitance
    100 µF
  • Voltage - Rated
    350 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    787.5 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.575 A @ 100 kHz