UCS2W6R8MPD1TD
Part number:
UCS2W6R8MPD1TD
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 6.8UF 20% 450V RADIAL
package:
Tape & Box (TB)
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    8000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.846" (21.50mm)
  • Capacitance
    6.8 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    140 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    280 mA @ 100 kHz