UCZ1H220MCL1GS
Part number:
UCZ1H220MCL1GS
describe:
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
price
900
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 125°C
  • Surface Mount Land Size
    0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.323" (8.20mm)
  • Capacitance
    22 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    98.5 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    197 mA @ 100 kHz