UCZ1J100MCL1GS
Part number:
UCZ1J100MCL1GS
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD
package:
Tape & Reel (TR)
price
900
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Applications
    General Purpose
  • Ratings
    AEC-Q200
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 125°C
  • Surface Mount Land Size
    0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.323" (8.20mm)
  • Capacitance
    10 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    30 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    60 mA @ 100 kHz